Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ball with Dots

Hračky bez odpadu

 

 

Příroda je nekonečné hračkářství, které má otevřeno 365 dní v roce, vše je zde zdarma a během roku se nabídka mění. Ukažte dětem podle našich tipů, kde a jak si v přírodě zahrát své vlastní hry, vybudovat stavby či vyrobit figurky. Při hře venku s přírodním materiálem nevzniká zbytečný odpad a také nebudete muset hračky uklízet. Hrou s prostými nástroji rozvíjíte u dětí tvořivost, fantazii i citlivost vůči přírodním materiálům.

 

OTESTUJTE HRY RODIČŮ

Jaké byly Vaše oblíbené hry, když jste byli ještě děti? Zavzpomínejte a vyzkoušejte společně jednoduché hry, které provázely dětství Vaší generace. Zabavíte se s rodinou venku na celé odpoledne a nemusíte nic kupovat! Proberte se starou krabicí u babičky na půdě, nebo využijte to, co máte doma.

Kuličky – Stačí jen pár kuliček (a nemusí to být nutně Vaše původní skleněnky) a hned můžete svým dětem ukázat, co vše se s nimi dá podniknout. Naučte děti, jak se cvrnká do důlku, postavte si na zahradě v hlíně nebo v písku kuličkovou dráhu, poschovávejte kuličky jako poklad a nechte děti samotné vymyslet vlastní vykutálené hry.

Skákání přes gumu – Pořiďte si gumu nebo pruženku z galanterie a využijte příležitost, jak si s dětmi zvednout fyzičku, zasmát se, pročistit si hlavu a rozhýbat celé tělo. Skákat můžete jen tak, do rytmu s říkankou (pamatujete si na Pekař peče housky?), nebo trénovat skákací sestavu. Při té se skáčou dané skoky přes gumu, kterou během hry posouváte stále výše.

Pohybové hry s říkadly – Možná i pro Vás bude trochu výzva vzpomenout si na všechny hry s říkankami. Můžete začít u Cukr-káva-limonáda-čaj-rum-bum, kdy se ostatní snaží dostat co nejdříve k dítěti, které říká říkanku. Nebo hru s barvami Čáp ztratil čepičku. Oblíbená je také hra plná zvířecích pohybů Honzo vstávej. Odvážní a starší mohou vyzkoušet i Krvavé koleno.

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Pokud si nejste jistí, jak se hry hrají, doporučujeme se podívat na internet, kde najdete i ilustrační videa např. pod heslem Retrohrátky. A až si vše s dětmi vyzkoušíte, můžete si společně povídat a vyprávět, jak jste si hráli jako malí Vy, co byly nejlepší hry a místa na hraní. Děti tak získají inspiraci a chuť na další hru.

 

DUBOVÉ PEXESO

Ukažte dětem, že mnoho hraček si můžete vyrobit doma a nemusíte produkovat zbytečný odpad. Začít můžete třeba u netradičního dubového pexesa! Nejprve musíte zjistit, kde ve Vašem okolí rostou duby a jaké tvary žaludů jsou pro výrobu pexesa nejvhodnější. Děti potrénují při vyrábění zručnost a trpělivost a při hraní a zvedání kloboučků za stopku si procvičí i špetkový úchop, který je později důležitý pro psaní.

Co budete potřebovat?

 

  • žaludové kloboučky
  • akvarelové pastelky různých barev, případně voskovky, měkkou tužku
  • kus bílého prostěradla (či jiná kontrastní podložka pro větší přehlednost při hře) – není nutné, lze hrát i např. na pařezu

 

Postup na výrobu dubového pexesa:

 

  1. Vyrazte s dětmi do lesa nebo do parku najít dub. Sesbírejte žaludové kloboučky, pokud možno podobně velké. Žaludy samotné můžete určitě taky využít – např. si můžete vypěstovat ze žaludu strom podle našeho návodu.
  2. Vyberte si různě barevné akvarelky nebo voskovky a vybarvěte vnitřky kloboučků – vždy dva kloboučky stejnou barvou. Akvarelovými barvami mohou děti samy vybarvit vnitřek kloboučku. S voskovkami jim budete muset pomoct. Ty je dobré nahřát nad ohněm (svíčkou, vařičem) a rozehřátým koncem voskovky udělat rychle do kloboučku tečku. Je to příležitost ukázat dětem, že je potřeba pracovat s ohněm opatrně.
  3. Obraťte kloboučky barvou dolů a vyzkoušejte svůj postřeh při hraní pexesa.
  4. Vytvořte si obal na dubové pexeso. Najděte doma nepoužívanou krabičku, kelímek od jogurtu nebo jinou nádobu k recyklaci, nechte ji dětmi vyšperkovat malůvkami a uschovejte v ní žaludové kloboučky.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Nejlíp se Vám bude pracovat s dubem červeným, protože má velké kloboučky, ale vystačíte si i s běžnými druhy dubů (zimní, letní).

 

FIGURKY Z PŘÍRODY

Děti mají většinou spoustu figurek na hraní doma. Pro hraní venku je ale ideální vyrobit si figurky z přírodního materiálu, který máte kolem sebe. Nebudete tak muset řešit ztracené součástky, zašpiněné šaty a podobné tragédie. Vyrobit se dá všechno – postavičky, zvířátka, auta, stroje… a vše stoprocentně originální. Stačí jen trocha fantazie. Hledejte společně, kdo se v jakém materiálu skrývá, ponořte se do nového dimenze zábavy, tvořivosti a příběhů. Ušetříte nervy, peníze a nezbude po Vás žádný odpad, až figurky děti omrzí.

Šišková rodinka – Během procházky nasbírejte různě veliké šišky, raději od různých jehličnanů. Až najdete příjemné místo k zastávce, můžete je jednoduše vytáhnout a zpestřit si výlet scénkou ze života rodiny Šiškových. Z největší (např. smrkové) šišky může být táta pan Šiška, z nejmohutnější (např. borovicové) šišky může být těhotná maminka paní Šišková a z malých, drobných a jemných šištiček (např. modřínových) vznikne tlupa neposedných dětí. Z kaštanů si můžete vytvořit zvířátka, z kůry korýtka nebo přístřešky, trávu, pírka, prázdné ulity, pecky oříšky a mnoho dalšího jde proměnit v pohádkové postavy jako třeba víly, čaroděje, draky, lesní delfíny, zkrátka co Vás napadne. Do šišek jdou dobře zasunovat větvičky i lístky, takže stačí jen popustit uzdu fantazii.

Větvičkovi – Najděte větvičkové skřítky Větvánky a rozvíjejte u dětí fantazii, pozornost, zručnost a citlivost k přírodním materiálům. Ideální je si nějaký příběh Vetvánků před výletem přečíst a pak je vyrazit ven hledat. Vezměte si s sebou na nůž nebo zahradnické nůžky a dětem přibalte tužku nebo fixu, ať mají taky důležitý úkol. Jak uvidíte na zemi větvičku ve tvaru podle Vašich představ, můžete začít tvořit. Děti baví hledat nové postavičky a vyprávět krátké příběhy o jejich životě, jak se kdo jmenuje, jaké má vlastnosti, de bydlí a kdo ho objevil.

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Snažte se nepoužívat živé části rostlin, většinu všeho, co potřebujete najdete už suché a spadlé. Výrobou figurek je príma zábava také do propršených nebo sychravých dnů, stačí si je nasbírat do zásoby a máte postaráno o výtvarné a divadelní odpoledne hezky v suchu třeba a teplým hrníčkem Granka 😊. A až se vyjasní, můžete jít Větvánky zabydlet zpátky do přírody.

 

DOMEČKY NEJEN PRO SKŘÍTKY

Rozvíjejte u dětí tvořivost i vztah pomáhat k přírodě. Roztočte dětskou představivost na plné obrátky s novou výzvu! Domečky z mechu a kapradí mohou mít nepřeberné množství podob, stejně jako imaginárních obyvatel: od lesní skřítků, přes vzdušné víly až po vodní rarášky. Ukažte dětem rozdílné způsoby stavby a různý stavební materiál. Výhodou je, že příroda má otevřeno nonstop a vše Vám půjčí zdarma, jen za Váš ohled a lásku k přírodě.

Nory pro skřítky Kořínky – Pomozte skřítkům, kteří mají rádi šero, hlínu, půdu a stín. Postavte jim domeček zahloubený z části či zcela do země. Otestujte, jak se staví polozemnice, nora, doupátko ve stínu, hliněné iglú, tunel nebo důl. Zemním skřítkům moc pomůže, že se budou mít kam schovat před spalujícím sluníčkem.

Závěsné domky pro větrné víly – Postavte vílám domek zavěšený na stromech z listí a trávy někde ve větvích, keřích nebo vysokých rostlinách, zkrátka tam, kde to fouká. Víly mají rádi větrno, čerstvý vzduch, šustění listí a lehkost poletování ve větru.

Vodní domky pro rarášky – Raráškům se nejlépe bydlí blízko vody, na kameni nebo kmenu ležícím v potoce. Mají rádi vlhko, proud, bahýnko, zvuk vln a bublání. Můžete pro ně vybudovat i parádní domeček na nožkách. Vyberte si klidnou zátoku potoka, do dna zapíchněte čtyři dlouhé klacíky, které budou čnít nad hladinu. Jako základ pro raráščí domeček můžete použít lopuch, který napnete mezi klacíky.

 

NEJ STAVEBNICE

Stavebnice rozvíjejí dětskou fantazii, motorické schopnosti, prostorovou představivost a vnímání fyzikálních jevů v praxi. Základem je dostatek stavebního materiálu.

Jako stavebnice pro nejmenší postačí různorodé prvky, pomocí kterých si děti uvědomují velikost, tvar, vztahy jednoho k druhému (zda se dají postavit na sebe, zda se jeden do druhého vejde atd.). A přesně takový typ chytré a ekologické stavebnice, která Vás navíc nic nestojí, najdete v přírodě! Stačí vyrazit ven, dobře se dívat kolem sebe a mít s sebou tašku na přírodní stavební materiál.

Přírodní stavebnice na doma – Vybírejte přírodniny, z kterých se Vám doma nebude sypat nepořádek a které mají delší trvanlivost, například kamínky, větvičky, žaludy, ořechy, pecky, ulity, kůru, listy, peří a další poklady. Není třeba brát domů všeho moc, vyberte si pár nejlepších kousků. Hodí se s dětmi vybírat suché a jinak trvanlivé přírodniny, které Vám doma déle vydrží.

Venkovní staveniště – Ideálním stavebním hřištěm je např. les, břehy mělkého potoka, zarostlé křoví nebo divoký kout zahrady. Jako stavební materiál můžou posloužit prkna, krabice, provazy, látky, šátky, plachty atd. a může se začít projektovat a stavět. Pro venkovní staveniště se hodí s dětmi najít i vhodné místo pro uskladnění přírodního materiálu – místo, kde moc neprší a materiál zůstane déle suchý. Například pod košatým stromem, hustým keřem nebo u kůlny.

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Když už přírodní stavebnici nepotřebujete, všechny přírodniny vraťte zpět do přírody.