Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Fawn with Dots

Hry pro nejmenší

 

 

Využijte přírodu pro rozvoj dětí. Čím menší dítě, tím větší potřebu má objevovat svět kolem sebe a tím důležitější je, aby si vybudovalo pozitivní vztah ke svému životnímu prostředí. Příroda nabízí téměř nekonečné množství příležitostí pro nové zážitky a objevování. A nemusíte zbytečně kupovat nové hračky či dlouze cestovat do super heren! Ušetříte nejen peníze, ale také přírodní zdroje jako materiál a energii. Vyrazte na společný výlet na místa, kde můžete přírodu opravdu zažít.

 

HRY S KAMÍNKY

Zdánlivě obyčejné kameny nabízí mnoho her i rozvoj tvořivosti a koordinace. Otestujte staré pravidlo: čím jednodušší hračka, tím víc nabízí možností, jak si s ní hrát. Navíc kameny jsou všude kolem nás, ve městech, podél cest, u potoka i na zahradě. Nekupujte nové hračky, které se rychle omrzí, využijte přírodu jako hračkářství.

Lezení po kamenech – Vyberte si pro výlet místo, kde jsou kameny tak akorát pro Vaše děti. Kameny a malé skalky jsou skvělé prolézačky, které děti určitě využijí. Nechte je pod dohledem lézt a seskakovat z kamenů, dávat si výzvy a posouvat hranice toho, co zvládnou. Je to dokonalý rozvoj motoriky pro malé i větší a trénování odhadu, co dokážou.

Balancování s oblázky – Co si zkusit venkovní zkoušku rovnováhy? Úkol je jednoduchý: během výletu si každý najděte svůj oblázek a zkoušejte, kdo udrží kamínek nejdéle při chůzi, otáčení, podřepu, na hřbetu ruky či na rameni. Je to hra, při které někdy malí zvládnou víc než ti velcí. Pusťte se do toho společně a uvidíte, že smíchu a radosti venku zažijete opravdu mnoho.

Malování na kamínky – když už jste objevili mnoho různých kamínků, šutrů, oblázků a kamenů možná si děti některé oblíbí a vezmou je do hry jako své panáčky. Nemusíme tak kupovat žádné hrací figurky, stačí si ven přibalit tužku nebo pastelky. Na kameny výborně chytají akvarelky či progresky. Děti si pomalují svůj kamínek, dají mu jméno, tím se z něj stane jejich postavička, pan Kamínek, a můžou pro něj vymýšlet různé příběhy, postavit mu dům, vzít ho na výpravu mechem, výlet po pařezech či ve větvích. Díky Kamínkovi se děti ponoří do malých světů plných fantazie a dobrodružství.

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Malování a hledání kamínků v přírodě je teď velmi oblíbené. Klidně to taky vyzkoušejte, jen vždy myslete na to, kde jste. V chráněných oblastech nechte kameny na svých místech. Pro malování doporučujeme používat co nejvíc přírodní barvy: tužky, pastelky, případně voskovky. Vyhněte se hodně chemickým barvám.

HRY S VĚTREM

Vítr je skvělý spoluhráč. Vždy je po ruce. I když nefouká, stačí se rozběhnout a hned se dostaví radost i vítr ve vlasech. Přibalte si na výlet pár šátků. Dovolí Vám rozehrát mnoho her plných pohybu, řádění a uvolnění. Děti se skvěle vylítají, pročistí hlavu a o to víc pak budou objevovat krásy a tajemství okolí a upevní to jejich vztah ke krajině a přírodě. Vyrobte si vlajku nebo rovnou křídla a vyzkoušejte, jaké je to být ptákem.

 

Co budete potřebovat?

 

  • šátek, šálu, či lehkou látku
  • suchou rovnou větývku
  • provázky či kolíčky
  • chuť se proběhnout

 

Postup na výrobu vlajky:

 

  1. Děti si najdou suchou větývku, která jim padne do ruky. Zkontrolujte, aby na ní nebyly ostré výčnělky.
  2. Nechte děti přivázat nebo přikolíčkovat na větev šátek nebo látku. Lepší je zachytit látku na více místech.
  3. A hurá na testování. Děti vyběhnou a zkoušejí, jak látka vlaje, jak mění směr, co s ní dělá zrychlení nebo zpomalení běhu. Můžete děti vyzvat, ať secvičí malé taneční nebo cirkusové představení.

 

Postup na výrobu křídel:

 

  1. Větší šátek (na délku rozpětí dětských paží), pomozte dětem připevnit k rukám. Zachyťte šátek na několika místech, aby držel: kolem zápěstí, za rukáv trika, za výstřih za krkem.
  2. Nechte popustit uzdu jejich fantazii. Děti, které rády prožívají hry plné fantazie na vlastní kůži, ocení, když jim někdy narostou křídla. „Vznesou“ se do oblak a užijí si hry plné létání.

 

HMATOVÝ PYTLÍK

Pro rozvoj přirozeného vztahu k přírodě je zásadní si věci doslova osahat a děti rádi sahají na všechno kolem, tak proč tohoto nevyužít i pro přírodu. Vyrazte společně na místa, kde se můžete přírody dotknout a užít si každý den novou zásobu materiálů, přírodnin a objevů pro rozvoj hmatové citlivosti. Pro děti je to zásadní fáze smyslového rozvoje a vztahu k přírodě. Taková hra se jen tak neomrzí!

Poznávání rukou pro nejmenší děti – Objevujte společně s dětmi různá (i známá) místa rukama. Jaká je kůra, větvička, šiška, tráva, oříšek, mech, ulita atd. Společně si ukažte, co kdo objevil a zjistěte, jak moc to bylo příjemné. Pro tuto hru je důležité vybrat hezké a bezpečné přírodní místo, aby hmatové zážitky byly všem milé.

Hmatový pytlík aneb zkouška poznávacích schopností – Sesbírejte pár bezpečných přírodních materiálů v okolí, vložte je do neprůhledného pytlíku, každý postupně vložte ruku do pytlíku, zašátrejte, něco chyťte, ohmatejte, vytáhněte prázdnou ruku ven z pytlíku a napište si na papír, co to bylo, aniž byste to ukazovali ostatním. Nakonec odkryjte výsledky a určete nejlepšího hmatáka 😉 Pokud všechno poznáte, přidejte další záludnosti jako jsou ulity, choroše, pírka, listí atd. a uvidíte, co koho překvapí.

 

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Když už jste si dost užili s přírodninami, zkuste do hmatového pytlíku vložit i nějaké předměty vyrobené člověkem (gumičku, klíč, víčko, kapesník atd.) a porovnávejte, co a proč bylo příjemnější na dotek.

 

HRY NA ZVÍŘÁTKA

Nechte děti prozkoumat svět zvířecíma očima a rozvíjejte tak jejich cit a respekt ke zvířátkům i k přírodě. Využijte přírodní kulisy , vyrobte si zvířecí masky, potrénujte, jaké zvuky vydávají jeleni nebo třeba sovy a vydovádějte se společně na procházce lesem. Zážitek v přírodě je nenahraditelný, zdarma a má větší sílu než pouhé čtení o zvířátkách v knížkách nebo sledování na videu.

Zvířecí masky – Hru můžete začít připravovat už doma. Domluvte se s dětmi, na co si budou chtít hrát, jestli na sýkorku, sovu, veverku, jelena, vlka, nebo medvěda, jaké zvíře, se jim líbí a chtěli by být chvilku v jeho kůži.

Připravte si zvířecí masku:

 

  1. Na pevnější papír namalujte masku zvířete, využít můžete i šablony k vytištění.
  2. Vystřihněte obrys i oči a vybarvěte si ji buď doma pastelkami nebo venku barvami z přírody (zelené listí, červené a fialové bobule, žluté květy, hnědá hlína).
  3. Masku pak snadno umístíme na hlavu pomocí větší kuchyňské gumičky nebo na ní přivažte kloboukovou nebo prádelní gumu.

Zvířecí pohyby – Pokud se výlet zdá Vašim dětem už moc dlouhý a nebaví je jít dál, zkuste chodit jako zvířata, například zajíc hopsá, vrabčák poskočí a začne mávat křídly, čáp dělá dlouhé kroky, rak chodí pozadu, rys se maskuje a potichu našlapuje. Každý si vymyslete nějaké zvíře a vyrazí jeho chůzí. Kdo udělá delší krok? Kdo je rychlejší? Nebo zkuste napodobovat chůzi druhých a hádat, koho představují. Klidně zapojte i zvířata z daleka. Jak chodí velbloud, pštros, žirafa či surikata?

Zvířecí doupátka – Během odpočinku na svačinu a doplnění tekutin a energie kakaovým mlíčkem Grankem 😊 si najděte chvilku času na stavbu pelíšku. Děti se mohou proměnit ve zvířata a postavit si své doupátko nebo využít skrýš v okolní zeleni. Postavit můžete jednoduché hnízdečko na zemi z větví a listí i bunkr z klacků.

 

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Co a kde bude zvíře venku dělat? Jak se pohybuje? Skáče, leze, létá? Kde hledá potravu a kde úkryt? Pokud padnou otázky, na které neznáte odpověď, tak je to skvělá příležitost k učení. Prozkoumejte pak doma společně internet nebo knížky a najděte odpovědi.

 

SLUCHOVÁ MAPA

Užijte si pocit zklidnění v dnešním hlasitém a rušném světě. Zbystřete své smysly a poznávejte místa jinak. Pro poznávání nejčastěji používáme zrak, ale zkuste to jen sluchem. Příroda je ideální pro silné sluchové zážitky a nemusíte platit drahý lístek za podobný zážitek ve 3D kině.

Jak si nakreslit sluchovou mapu?

 

  1. Vystřihněte dětem z pevnějšího papíru kruh a vyrazte s ním a s pastelkami ven.
  2. Do středu papírového kruhu nakreslete tečku, která představuje Vás – tvůrce mapy.
  3. Najděte místo, kde budete sami a nechte děti zaposlouchat se do dění okolo sebe. Neuškodí, když na chvíli zavřou oči, aby se soustředili jen ušima.
  4. Až oči otevřou, jejich úkolem je zaznamenat, co a odkud slyšely. Mohou kreslit jen barvy, nebo přímo štěkajícího psa, ptáčky, vlak, podle toho, jaké zvuky a z kterého směru slyšely. Byl to zvuk zdálky nebo zblízka? Pomozte jim s umístěním na „cédéčko“.

Zvukové příběhy – Když se díky sluchové mapě dostatečně nabažíte zvuků přírody, zkuste si na jejich základě s dětmi vyprávět příběhy, které kolem sebe slyšíte. Tato hra se dá hrát i během procházky. Vždy když někdo uslyší výrazný nový zvuk, může vymyslet, jak navazuje do společně vyprávěného příběhu. Procházka je najednou zábavnější a děti jsou víc pozorné ke svému okolí, protože naslouchají zvukům kolem sebe. Pokud chcete, můžete si zkusit obě hry zahrát v přírodě a ve městě. Jaký v nich bude rozdíl? Kde vám bylo příjemněji a proč?

 

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Zvuky přírody umí léčit. Čas v přírodě je pro nás uklidňující i díky zvukům přírody – foukání větru, zpěvu ptáků, šumění trávy, kapkám deště atd. Čím častěji tyto zvuky slýcháme, tím uvolněnější a pohodovější naše nálada je.