Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Mléko – základ pro růst a vývoj dětí

Mléko je důležitým zdrojem vitamínů a živin, které jsou nezbytné pro správný růst a vývoj. Je bohaté na vápník, který posiluje kosti a zuby, a také na bílkoviny, které jsou stavebním kamenem svalů. Některé děti nerady pijí mléko samotné, a tak může být hrnek mléka s Grankem chutným způsobem, jak zařadit mléčné výrobky do jejich jídelníčku.

 

Pravidelná konzumace mléka přináší mnoho benefitů pro zdraví:

 

SVALY

 

Mléko obsahuje plnohodnotné bílkoviny, které jsou potřeba pro růst a udržení svalů. 

KOSTI

Mléko je také důležitým zdrojem živin pro stavbu zubů a kostí, protože obsahuje nejen vápník, který je nezbytný pro kostní mineralizaci.  

 

Jako součást vyvážené a pestré stravy lze kravské mléko zařadit do jídelníčku dětí od tří let, pokud netrpí žádnou metabolickou poruchou nebo alergií na mléčnou bílkovinu.

 

Výběr mezi plnotučným, polotučným nebo odtučněným mlékem závisí na věku, výživových potřebách a zdravotním stavu dítěte. Pro vitamíny rozpustné v tucích platí, že jich lze nejvíce získat z plnotučného mléka, obsah těchto vitamínů a jejich vstřebatelnost klesá u polotučného a odtučněného mléka- Pokud však existuje u dětí obava z nadváhy nebo obezity, může být doporučeno mléko polotučné.

 

Víte, že ...?

mléko je vhodným zdrojem vápníku, protože vápník z mléka má vyšší vstřebatelnost – kolem třiceti procent. Vstřebávání vápníku a jeho ukládání do kostí pomáhá vitamín D.

 

Proč si dávat mléko k snídani?

Jedna sklenička mléka (200 ml) obsahuje dostatek bílkovin na pokrytí 10–16 % doporučené denní dávky. Z doporučeného příjmu sacharidů pokryje 3–4 %, tuků 4 % (polotučné mléko), až 10 % (plnotučné mléko). Když spíme, tělo využívá pro udržení životních funkcí bílkoviny ze svých zásob. Proto je vhodné doplnit tyto zásoby hned ráno. Děti v mladším školním věku by měly přijímat 0,9 g bílkovin na kilogram hmotnosti denně.

Víte, že ...?

1 hrnek mléka (200 ml) poskytne dětem asi 6–7 g plnohodnotných bílkovin, které jsou nezbytné pro jejich normální vývoj?

 

Jak zajistit dostatečný příjem mléka u dětí?

Některé děti nerady pijí mléko samotné, a tak může být hrnek mléka s Grankem chutným způsobem, jak zařadit mléčné výrobky do jejich jídelníčku. GRANKO spolu s pestrou snídaní dodá dobrý základ pro vydařený den.

GRANKO Original navíc obsahuje vitamín C a D. Konkrétně vitamín D podporuje imunitní systém a přispívá k vstřebávání vápníku. GRANKO chutná skvěle jak s teplým, tak se studeným mlékem.

 

Inspirujte se našimi hravými a rychlými snídaněmi.

Vyzkoušet můžete třeba šlehaný Granko tvaroh plný bílkovin, který připravíte raz-dva. Nebo dáte přednost exotickému chia jogurtu s Grankem? Snídaně pro děti můžete předpřipravit už den předem a ušetřit si tak ranní stres. Vašim dětem můžete dopřát Grankaši, do které se vločky namáčí přes noc a ráno už můžete jen dozdobit ovocem a oříšky podle chuti.

 

Laktózová intolerance?

Pokud má Vaše dítě intoleranci laktózy, nezoufejte. Na trhu jsou dnes k dispozici výrobky se sníženým obsahem laktózy nebo výrobky bezlaktózové. Existuje také spousta rostlinných nápojů, které můžete v receptech použít, jelikož je GRANKO skvěle rozpustné ve všech nápojích.