Kettle with Dots

Ruční výroba

 

 

Potřebujete dárek, nebo si chcete udělat něco pro radost? Stačí zapojit fantazii a uvidíte, kolik krásných i praktických věcí dokážete sami jednoduše vyrobit z přírodních materiálů kolem Vás. Starým věcem můžete dát nový smysl a budete tak šetřit zdroje. Zapojte do výroby i děti, naučte se společně nové věci a odpočiňte si na chvíli od světa technologií.

 

VOSKOVANÝ UBROUSEK

Vyrobte si ekologické voskované ubrousky a už nebudete chtít žádné jiné. Nejen, že krásně vypadají, ale nahradí Vám spousty igelitových pytlíků, alobal či papírové ubrousky, a navíc je můžete použít mnohokrát. Využijete je na svačinky do školy nebo na výlet i pro skladování v lednici. Používáním voskovaných ubrousků si jídlo uchováte čerstvější, výrazně snížíte množství odpadu a užijete si skvělou zábavu při jejich výrobě. Je to opravdu snadné!

Co budete potřebovat?

 

  • kus hezké látky (velikost, dle Vašich potřeb), látka by měla mít ideálně gramáž kolem 110-120 g/m2, aby se Vám s ubrouskem dobře pracovalo
  • včelí vosk (lze koupit na internetu či použít kvalitní svíčku z včelího vosku)
  • plech, pečící papír a stěrku na rozetření
  • entlovací (zubaté) nůžky, nebo jehlu a nit pro obšití

 

Postup na výrobu voskovaného ubrousku:

 

  1. Připravte si látku. Zastřihněte okraje entlovacími nůžkami proti třepení nebo látku obšijte. Rozměry běžných ubrousků jsou 30x30 cm, ale můžete si vytvořit i obdélníkový tvar např. na rohlíky či bagety.
  2. Na plech si připravte pečící papír. Předehřejte si troubu na cca 90–110 °C.
  3. Vosk nastrouhejte na hrubém struhadle (nebo lze přímo koupit i pecičky včelího vosku).
  4. Látku položte na plech a posypte kousky nastrouhaného vosku. Podobně jako děláte posyp na koláč.
  5. Plech i s látkou a voskem vložte do trouby a po pár minutách, kdy se vosk rozpustí a vpije do látky ho opět vyndejte.
  6. Rychle rozetřete stěrkou vosk rovnoměrně po celé látce a ubrousek pak, než vosk ztuhne vyndejte z plechu a nechte vychladnout.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Pokud si chcete vyrobit ubrousků víc, je rychlejší si rozpustit vosk v hrnci (ve vodní lázni podobně jako např. čokoládu). Rozpuštěný vosk pak natírejte štětcem na látku z obou stran a nechte zaschnout.

 

KVĚTINOVÁ PŘÁNÍ

Potěšte své blízké voňavým květinovým přáním. Z vlastnoručně vyrobených přání bývá největší radost a jejich výroba nezatěžuje přírodu. Vše může odstartovat malá procházka po rozkvetlé louce či truhlík květů za oknem. Pro dobu, kdy je květů dostatek, si jich pár nasbírejte a vylisujte.

Provoněné přání – Nasbírejte a vylisujte si kvítka. Přeložte pevnější papír či čtvrtku nebo si vyrobte jiný tvar a usušené květy opatrně nalepte. Můžete použít lepící pásku, tavnou pistoli nebo květ přetřít dvěma vrstvami lepidla, které po zaschnutí zprůhlední. Pak už jen přidejte krásně napsané přání či pozvání na společný výlet nebo piknik.

Květinový nebo rostoucí papír – Rozemelte kusy starého papíru, smíchejte je s vodou, hmotu rozprostřete na síto nebo noviny do požadovaného tvaru a než papír zaschne, vložte do něj usušené květy či čerstvé okvětní lístky. Můžete zkusit zapracovat i menší semínka lučních a okrasných květin. Takto vyrobený papír nechte vyschnout a pak na něj můžete napsat přání. Obdarovaní dostanou nejen krásné přání, ale i překvapení z toho, co jim vyroste, když si ho po přečtení zahrabou do květináče nebo záhonku.

Fialkový cukr – Připojte k přání i něco originálního na zub. Máte v okolí dostatek fialek, nebo už vám fialky na zahradě pomalu odkvétají? Nasbírejte si dvě až tři hrsti květů a usušte. Stačí na vzduchu, není třeba v sušičce ani v troubě. Když květy zcela uschnou, rozdrobte je v prstech a jemný fialkový prášek smíchejte s cukrem, nejlépe krystalovým. Množství cukru by mělo být stejné či maximálně 2x větší než množství fialek. Po promísení vznikne krásně nafialovělý cukr, který báječně voní. Stačí ho uzavřít do malé sklenky, převázat mašlí a dáreček je na světě!

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Pro snadnější výrobu se hodí pracovat spíš s jemnými tenkými kvítky (např. vlčí mák, fialka) nebo jen okvětními lístky (růže, slunečnice). Květy, které jsou velké a obsahují hodně vody, se suší dlouho a často při tom ztratí svou barvu (např. pampeliška) nebo jsou málo ploché (např. sedmikráska).