Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Tent with Dots

Pohyb a zábava

 

 

Mají Vaše děti stále dost energie, chvíli neposedí a neustále poletují po bytě? Nebo naopak většinu dne jen sedí před obrazovkou, s knížkou nebo se stavebnicí? Každé dítě je jiné, ale všechny pro zdravý vývoj potřebují každý den: čerstvý vzduch a dostatek pohybu. Proto se nechte inspirovat našimi tipy a vyrazte ven za dobrodružstvím! Vy budete mít klidnější domácnost a děti se nejen vyřádí, ale také zažijí přírodu jako příjemné místo plné dobrodružství a nezapomenutelných zážitků, které budou chtít v budoucnu ochraňovat!

 

PIRÁTSKÝ POKLAD

Nestárnoucí hra s hledáním pokladu může mít mnoho podob. K dobrodružství stačí krabička se starou hračkou nebo malá sladkost, ohořelá mapa a moře dětské fantazie! Nebaví Vaše děti hraní na piráty? Vymyslete poklad třeba od lesních skřítků, víl, mimozemšťanů, indiánů nebo jiných oblíbených postav. Děti se naučí orientovat v přírodě, luštit šifry, procvičí si logické myšlení. Díky zážitkům v přírodě si vybudují pevný vztah ke svému prostředí a poznají, proč je důležité jej chránit.

Jak na hledání pokladu?

 

  1. Připravte si poklad a schovejte jej na vhodném a bezpečném místě. Poklad nemusí být nic velkého, někdy stačí uklidit v šuplících. Pár dávno zapomenutých hraček, sbírka barevných peříček, nějaká zajímavost.
  2. Vytvořte mapu k pokladu. Vezměte obyčejný papír a vyznačte na něj trasu s několika orientačními body. Pro autentičtější zážitek nechte okraje mapy opatrně, nad umyvadlem nebo kuchyňským dřezem, ohořet.
  3. Pro starší děti můžete vyzkoušet šifry (křížovky, osmisměrky, obrázkové rébusy, morseovku), nápis v cizím jazyce nebo neviditelný inkoust. Nejsnazší je nápis citrónovou šťávou či mlékem, který v teplu svíčky vystoupí z papíru. S odhalením skrytého tajemství nad svíčkou dětem pomozte!

 

Tipy na neviditelné inkousty:

 

  • UV fixa: lze přečíst pod UV lampičkou.
  • Zmizík: nápis se vyjeví po přetření štětcem namočeným v inkoustu.
  • Gumovací propiska: pro znovuobjevení nápisu stačí dát papír do mrazáku.
  • Bramborový nebo kukuřičný škrob rozpuštěný ve vodě: pro vyvolání přetřete jodovou tinkturou (např. desinfekcí s jódem) nebo zahřejte nad svíčkou.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Podruhé nechte přípravu hry na dětech. Leckdy překvapí, s jakou důmyslností a originalitou jsou schopny honbu za pokladem pro sourozence, kamarády nebo i své rodiče, nachystat.

 

BUNKR V PŘÍRODĚ

Děti jsou rození stavitelé. Doma stačí přehodit deku přes stůl nebo palandu a už je bunkr na světě. Ale jak se stavba rozrůstá, často pohltí polovinu domácnosti. Zábava je to veliká, ale při náročném úklidu dochází dětem, a často i rodičům, energie a nadšení. Proto je ideální postavit s dětmi bunkr venku! Stačí najít vhodné místo u stromu, stavebního materiálu najdete v přírodě určitě dostatek. Děti si vyzkouší spolupráci, procvičí prostorové myšlení i zručnost a z přírody si odnesou zážitky, díky kterým nikdy nezapomenou na její důležitost.

Co budete potřebovat?

 

  • vhodné místo, kde lze stavět (u stromu na zahradě nebo v lese)
  • stavební materiál dle Vaší fantazie jako spadlé větve, síť, může se hodit i deka, kolíčky a provázky

 

Postup na stavbu bunkru:

 

  1. Děti většinou nepotřebují ke stavění bunkrů příliš vyzývat. Když mají materiál, pustí se do stavění samy. Nechte je stavět samostatně, pokud si o pomoc neřeknou. Děti nepotřebují dokonalé stavby, děti potřebují vlastní výzvy, umění se domlouvat, překonávat překážky, chybovat a znovu zkoušet. Jsou to důležité dovednosti, které právě nadšené stavění bunkrů u dětí rozvíjí.
  2. Nejmenším dětem často stačí postavit z větví či suché trávy hnízdečko na zemi. Už to jim často odstartuje mnoho her a příběhů.
  3. Starší ocení, když se mohou pustit do větších staveb a někdy se i na místo vracet v průběhu několika dní. Postupně svůj bunkr či hřiště vylepšovat a rozšiřovat.
  4. Vyzkoušet můžete týpí z větví, nebo zemnici v dolíku mezi stromy, pokud je to bezpečné. Na střechu můžete použít trávu svázanou do otýpek, lopuchy nebo velké kapradí, pokud je jich v okolí dostatek.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
V lese využijte pouze materiál, který najdete ležet na zemi. Nikdy netrhejte živé větve ani nepoškozujte mechový porost. Naopak natrhat můžete kapradí, lopuchové listy a trávu, tam kde je rostlin dostatek. Vždy myslete na to, že by mělo víc zůstat na místě, než otrháte.

 

INDIÁNI

Indiáni vždycky byli určitým symbolem volnosti, vytrvalosti a spojení s přírodou. Možná proto jsou indiánské hry tak oblíbené. Podnikněte indiánskou výpravu, zapojte fantazii a trénujte hrubou a jemnou motoriku. Zažijete dobrodružství a prohloubíte si přirozený vztah k přírodě.

Co budete potřebovat?

 

  • deku nebo lehkou látku na indiánské tee-pee
  • větve
  • pevný provázek

 

Jak se staví tee-pee:

 

  1. Postavte delší větve do kužele, nahoře je spote pevně provázkem, aby tee-pee nepadalo. Přes stavbu přehoďte deku nebo látku a máte jednoduché tee-pee jako základ vesnice indiánské hry.
  2. Příběh máte ve svých rukou. Děti můžou hledat postavy, stopovat, budovat totem, kamenné ohniště, můžou se jako indiáni pomalovat barvami, vplést si pírka do vlasů, trénovat indiánský tanec nebo píseň okolo ohniště. Speciálním zážitkem bude vymýšlení vlastních indiánských znamení, kterým nikdo jiný nerozumí. Dospělí můžou připravit dětem mapu se ztraceným pokladem.
  3. Pokud nemáte prostor na velkou indiánkou vesnici, postavte si malou třeba na pískovišti nebo pod stromem. Stačí malý kus látky, který pomalujete indiánskými znaky a přivážete jej k zapíchnuté větvičce. K malému tee-pee můžete přidat i figurky indiánů nebo si vyrobit své vlastní z přírodnin. Nezapomeňte doprostřed vesnice zapíchnout totem – dřívko pomalované pastelkami.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Přidělte každému v týmu pečlivě vybrané indiánské jméno, které bude stejně jako u známých indiánů připomínat nějakou dobrou vlastnost nebo výjimečnost osoby a indiánského kmene. Pro silnější indiánské zážitky se s dětmi začtěte do některé z indiánských knih. Pro menší děti jsou skvělé knihy: Jirka a Indiáni, Tajemství Rychlé Veverky od Pavla Čecha, Putování na horu a Indiánské pohádky. Pro starší pak úžasná Velká indiánská kniha od Lubomíra Kupčíka, Škola Malého stromu a Dva divoši. A kdyby Vás indiánské téma zaujalo a chtěli zažít vlastní několikadenní indiánský tábor, můžete se inspirovat dalšími hrami pro děti mladšího školního věku.

 

VAŘENÍ VENKU

K létu a prázdninám neodmyslitelně patří opékání na ohni. Setkání s tímto živlem je pro děti vždy silným zážitkem. Kromě oblíbeného opékání buřtů si zkuste uvařit venku na ohni celý oběd. Zažijte, jak jednoduché jídlo uvařené venku, může báječně chutnat s kouzelnou přísadou společných zážitků. Najednou nebude pro děti jídlo už jen povinnost, která je zdržuje od hraní, ale užijí si jeho přípravu a vyzkouší si nové dovednosti v přírodě.

Co budete potřebovat na přípravu oběda venku?

 

  • místo, kde můžete bezpečně rozdělat oheň
  • dřevo, papír, klacíky, sirky
  • rošt, hlubokou pánev nebo kotlík na oheň
  • suroviny pro oblíbený pokrm (viz nápady na jídla níže)

 

Jak na to:

 

  • Na vhodném místě, si rozdělejte oheň. Je skvělé zapojit děti hned do rozdělávání ohně, ale některé děti raději vše pozorují z bezpečí. I to je v pořádku. Děti můžete místo toho zapojit do přípravy. Pomohou omýt zeleninu, pod dozorem i nakrájet brambory.
  • Zálesácká polévka – Nejsnazší recept pro začátek je polévka. Do kotlíku nasypte oblíbenou zeleninu zalijete vodou a nechte vařit. Můžete přidat i sušené houby, jáhly nebo nějakou luštěninu. Než se polévka uvaří, můžete si zahrát hry s přírodními materiály a prostřít „stůl“ na dece.
  • Kotlíková kaše – Pokud se rozhodnete pro ranní kotlíkovou snídani či svačinu, vyzkoušejte oblíbenou ovesnou kaši s ovocem. Ovesné vločky vysypte do horké vody nebo mléka a dobře míchejte. Když jsou měkké, přidejte i nakrájené sušené ovoce (rozinky, mochyně, švestky), čerstvé ovoce (meruňky, jablka, švestky, hrušky) nebo celé lesní ovoce (maliny, ostružiny, borůvky). Kaši odstavte a na pánvi ještě můžete na sucho opražit semínka nebo oříšky (mandle, slunečnici atd.).
  • Špízy z ohně – Když nemáte pánvičku na oheň ani kotlík, můžete s dětmi nařezat tenké pruty a napíchat na ně zeleninu a kolečka buřtů nebo jiného masa. Vytvořit lze i sladké špízy z ovoce. Na ně můžete na závěr nechat roztéct kostičku čokolády.