Bicycle with Dots

Výlety za zážitky

 

 

Někde jsou hory a skály, jinde zas túje a rybníky, někde Vám ukážou, jak vyrobit sýr nebo levandulový olej a jinde Vás zavedou na dno jezera, kde budete moci pozorovat ryby, jak Vám plavou nad hlavou. Každý kraj má svá tajemství a své kouzlo. Užijte si rozmanitost přírody, kterou máte za humny a možná o ní ani nevíte a využijte společný volný čas aktivně. Objevujte i méně známá místa, podnikněte cyklovýlet a zkoušejte nové věci jako třeba spaní venku. Při plánování výletů využijte našich tipů, jak cestovat šetrněji, aby se z krás přírody mohli těšit i budoucí generace.

 

NÁRODNÍ PARKY

Zažijte českou divočinu na vlastní kůži. Nejznámější neznamená nejlepší, naopak, méně známé cíle nebo odlehlejší stezky Vám můžou zajistit ještě větší zážitek z místa, kde se nebudete mačkat se zástupy jiných turistů. Objevte jiná krásná místa a pochlubte se svým známým. Ulevíte tak nejnavštěvovanějším místům i svým nervům. Inspirovat se můžete třeba na stránkách Vyletnik.cz a zkontrolovat možné trasy a zajímavosti v okolí v aplikaci nebo na Mapy.cz. Pokud chcete zažít jedinečný východ nebo západ slunce v přírodě, můžete si najít přístřešek nebo boudu pro přenocování na některé z interaktivních map – třeba na Bivaky a přístřešky nebo Boudy.info.

Krkonošský národní park – Na ta nejznámějších místa, jako je Sněžka, může denně přijít až 5000 návštěvníků, někdy dokonce až dvojnásobek. Při takové návštěvnosti se příroda jen těžko chrání. Zkuste raději nové hravé naučné stezky v Krkonoších. Správa parku je záměrně vybudovala v níže položených místech, aby ukázala, že je zajímavé vyrazit i jinam než na hřeben nejvyšší hory. Při plánování můžete využít pěkný web s výlety do neznámých Krkonoš.

NP Šumava – Správa parku spolu s CHKO Šumava nabízí od loňska 37 tras Modravou, za bobry, vlky i do „zakázaných“ míst, kam se můžete podívat s průvodcem. Pro výlety za rašeliništi, karovými jezery, či pralesními porosty se můžete inspirovat třeba zde, nebo můžete jít podle turistických map nebo doporučení infocenter jako obvykle.

NP Podyjí – Tento jihomoravský park plný meandrů, skalních útvarů a kamenných moří je jedním z mála zachovalých říčních údolí ve střední Evropě. Díky tzv. „údolnímu fenoménu“ zde můžete obdivovat vřesoviště, vzácné teplomilné rostliny i podhorské druhy a podobně rozmanitá je i zdejší živočišná říše. Za poslední rok návštěvnost Podyjí skokově stoupla. V porovnání s KRNAPem je území Podyjí opravdu malinké, takže méně navštěvovaná tu už prakticky nejsou. V okolí je ale řada míst, která jsou nádherná a návštěvu si zaslouží. Například údolí řeky Rokytné. Výhodou pro Vás může být i to, že není tak striktně chráněno jako Podyjí a budete moc chodit i mimo značené trasy a podobně.

NP České Švýcarsko – Pro rodiny s dětmi připravila Správa NP České Švýcarsko několik aktivit v přírodě. V okolí Vysoké Lípy můžete navštívit naučnou stezku Česká silnice a během její prohlídky si zahrát hledačku za pokladem na téma historie zdejšího území. Na Mezní Louce se na interaktivní a naučné Rysí stezce se zábavnou formou seznámíte se zajímavostmi národního parku. Malebné Kyjovské údolí u Krásné Lípy Vám pro změnu na malém okruhu nabídne chrakteristický ráz pískovcových oblastí s vyhlídkami, hrádkem a údolím říčky Křinice. K prohlídce tohoto okruhu si můžete stáhnout průvodce pro rodiče s dětmi. Během návštěvy národního parku je třeba v současné době dbát na bezpečnost a sledovat možné uzávěry cest z důvodu poškození lesních porostů kůrovcovou kalamitou.

Desatero veselého cestovatele:

 

 1. Zkontrolujte si aktuální dostupnost a případnou otvírací dobu Vašeho cíle.
 2. Nezapomeňte se dobře nasnídat a zabalit svačinku, abyste cestou zvládli všechno, co Vás čeká. Hladový turista je mrzutý turista. Když si do batohu přihodíte také GRANKO kakaové mléko, uvidíte, jak Vám přijde cestou k chuti.
 3. Ostrouhaná tužka, nabitý telefon nebo foťák Vám pomůžou zachovat ty nejlepší vzpomínky.
 4. Na horách si počasí dělá, co se mu zachce. Ale v puntíkaté pláštěnce Vás žádné jeho vrtochy nerozhodí.
 5. Sluneční brýle, kšiltovka a opalovací krém k výletům patří stejně jako puntíkatý hrnek ke kakau.
 6. Jít po směrovkách je dobrodružství, ale mít mapu v záloze je taky fajn.
 7. Pro pěšáky i cyklisty platí v národních parcích pravidlo, že je potřeba dodržovat návštěvní řád. Hlavně v klidovém území národního parku nechodit mimo značené cesty a v celém národním parku na kole jezdit jen po cyklotrasách.
 8. Rozhlížejte se pořádně kolem sebe, ať Vám cestou nic neunikne.
 9. Správný cestovatel se obléká jako cibule. 3 tenčí vrstvy Vás zahřejí líp než 1 pořádný svetr. Navíc je budete moct ubírat a přidávat podle potřeby.
 10. Dobré boty jsou základ dobrého výletu. Zkontrolujte si před cestou jejich stav, ať Vás cestou nepřekvapí.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Pokud se chcete inspirovat, kam na výlet s dětmi, můžete využít GRANKO cestovatelský deník. Najdete v něm 40 tipů na cesty všeho druhu se spoustou zajímavostí z české a slovenské přírody, ale i třeba pohádková místa a nápady, jak si to tam užít a pěkně si všechno poznamenat. A pokud si chcete zaznamenávat zážitky s divočinou po celý rok, můžete si založit i vlastní velký deník do divočiny.

 

NA KOLE

Vydejte se na výlet na kole. Když zvolíte přiměřený terén, délku trasy a rychlost, užijete si cestou hodně zábavy a poznáte kus přírody. Kolo je ekologický dopravní prostředek, po výletu tudíž můžete mít dobrý pocit, že jste udělali něco pro přírodu i pro svoji fyzickou kondici.

Jak naplánovat cyklovýlet ke spokojenosti všech i přírody?

 

 1. Lákavý cíl – Vyberte si pěkné místo na piknik nebo kiosek, kde na Vás bude čekat něco na zub nebo zkuste geocatching na kole. Najděte i nějaká místa cestou ideální pro zastávku. Když pojedete s dětmi, zkombinujte jízdu, hraní a objevování, aby je to bavilo. Nejen děti mají rády pestrost. Cílem může být i cesta samotná. Pokud nepatříte k těm, kteří rádi šlápnou do pedálů a nechají se překvapit, můžete využít některou z mnoha možností plánování tras – třeba Šlappeto.cz nebo Nakole.cz.
 2. Nepřeceňte síly – Aby to byla zábava pro všechny, přizpůsobte trasu i tempo vždy nejslabšímu.
 3. Vyrazte včas – K samotné trase přičtěte i přestávky. Určitě se budete chtít někde zdržet a budete klidnější, když špatně odbočíte, nebo se Vám bude líbit jet jinudy.
 4. Dělejte si přestávky – Zpestřete si cestu pohledem do krajiny, návštěvou zajímavého místa, koupáním nebo prostě jen občerstvením. Pro děti můžete mít připravené jednoduché hry.
 5. Vybavte se – Vezměte si vhodné oblečení, dostatek pití a něco dobrého k jídlu. Vychutnejte si svačinku z vlastnoručně vyrobených ekologických voskovaných ubrousků.
 6. Myslete na přírodu – Nenechte po svém výletě žádné stopy. Jezděte po cestách a vyhněte se přejíždění kořenů stromů. Může to být lákavé, ale stromům se to líbit nebude. Adrenalin si můžete užít v bike parku. Po každém zastavení se přesvědčte, že po Vás na místě nic nezbylo. Zvířata se bez odpadků rádi obejdou.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Pokud máte malé děti, co si na kole rádi jen tak jezdí, zkuste nastartovat jejich fantazii. Vyrobte si z kartonu třeba koňské hlavy. Přidělejte je na kola a děti už se postarají o to, aby si představili, že běží na koni prérií, stopují lupiče, kteří přepadli dostavník nebo cokoliv jiného.

 

VÝLET NA EKOFARMU

Zažijte návrat k přírodě a poznejte, jak si dříve běžně lidé vyráběli třeba domácí tvaroh nebo sýr a jak se staraly o své zemědělství a zvířata, nemuseli nic z daleka dovážet a dokázali být soběstační. Vyrazte na výlet na ekofarmu. Přesvědčíte se na vlastní kůži, jak vypadá ekologický způsob hospodaření a co všechno nám příroda dokáže poskytnout, když se o ni budeme dobře starat. Ochutnejte čerstvé a zdravé potraviny přímo na místě jejich vzniku. Strávíte příjemný den, dozvíte se spoustu nových věcí. Děti poznají hospodářská zvířata a jejich život zblízka a budou nadšené.

Pokud si chcete vyzkoušet péči o hospodářská zvířata nebo práci na poli, můžete na některých farmách zůstat i několik dní v rámci dobrovolnictví a přiložit ruku k dílu. Bude to od Vás vyžadovat opravdu plné nasazení, ale ten pocit a zkušenost bude stát za to. Co může být lepšího než vlastnoručně vyrobený jogurt s Grankem 😊 z mléka od krávy, o kterou jste se starali!

V České republice je 4 706 ekofarem (Registru ekologických podnikatelů) nejvíce jich je v Jihočeském kraji, takže se Vám určitě podaří najít nějakou ve svém okolí. S hledáním Vám může pomoct web Kudy z nudy. Když vyrazíte na ekofarmu v září, můžete výlet spojit s oslavou Měsíce biopotravin.

Ekofarmu dětem můžete přiblížit pomocí videa na ČT Déčko. Kromě ekofarem jsou přírodě blízké taky přírodní zahrady. I do těch je zajímavé se podívat. Najít si ji můžete také v seznamu podle krajů a vybrat si tu nejbližší.

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Zachutnala Vám na farmě čerstvá zelenina? Zkuste si najít ve svém okolí svého zemědělce. Třeba v síti KPZ – Komunitou podporovaného zemědělství. Zajistíte si pravidelnou dodávku čerstvých místních potravin a zemědělci jistotu odbytu a spravedlivé ocenění jeho práce. Budete vědět, jakým způsobem byla zelenina vypěstovaná.