Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Bicycle with Dots

Výlety za zážitky

 

 

Někde jsou hory a skály, jinde zas túje a rybníky, někde Vám ukážou, jak vyrobit sýr nebo levandulový olej a jinde Vás zavedou na dno jezera, kde budete moci pozorovat ryby, jak Vám plavou nad hlavou. Každý kraj má svá tajemství a své kouzlo. Užijte si rozmanitost přírody, kterou máte za humny a možná o ní ani nevíte a využijte společný volný čas aktivně. Objevujte i méně známá místa, podnikněte cyklovýlet a zkoušejte nové věci jako třeba spaní venku. Při plánování výletů využijte našich tipů, jak cestovat šetrněji, aby se z krás přírody mohli těšit i budoucí generace.

 

NÁRODNÍ PARKY

Zažijte českou divočinu na vlastní kůži. Nejznámější neznamená nejlepší, naopak, méně známé cíle nebo odlehlejší stezky Vám můžou zajistit ještě větší zážitek z místa, kde se nebudete mačkat se zástupy jiných turistů. Objevte jiná krásná místa a pochlubte se svým známým. Ulevíte tak nejnavštěvovanějším místům i svým nervům. Inspirovat se můžete třeba na stránkách Vyletnik.cz a zkontrolovat možné trasy a zajímavosti v okolí v aplikaci nebo na Mapy.cz. Pokud chcete zažít jedinečný východ nebo západ slunce v přírodě, můžete si najít přístřešek nebo boudu pro přenocování na některé z interaktivních map – třeba na Bivaky a přístřešky nebo Boudy.info.

Krkonošský národní park – Na ta nejznámějších místa, jako je Sněžka, může denně přijít až 5000 návštěvníků, někdy dokonce až dvojnásobek. Při takové návštěvnosti se příroda jen těžko chrání. Zkuste raději nové hravé naučné stezky v Krkonoších. Správa parku je záměrně vybudovala v níže položených místech, aby ukázala, že je zajímavé vyrazit i jinam než na hřeben nejvyšší hory. Při plánování můžete využít pěkný web s výlety do neznámých Krkonoš.

NP Šumava – Správa parku spolu s CHKO Šumava nabízí od loňska 37 tras Modravou, za bobry, vlky i do „zakázaných“ míst, kam se můžete podívat s průvodcem. Pro výlety za rašeliništi, karovými jezery, či pralesními porosty se můžete inspirovat třeba zde, nebo můžete jít podle turistických map nebo doporučení infocenter jako obvykle.

NP Podyjí – Tento jihomoravský park plný meandrů, skalních útvarů a kamenných moří je jedním z mála zachovalých říčních údolí ve střední Evropě. Díky tzv. „údolnímu fenoménu“ zde můžete obdivovat vřesoviště, vzácné teplomilné rostliny i podhorské druhy a podobně rozmanitá je i zdejší živočišná říše. Za poslední rok návštěvnost Podyjí skokově stoupla. V porovnání s KRNAPem je území Podyjí opravdu malinké, takže méně navštěvovaná tu už prakticky nejsou. V okolí je ale řada míst, která jsou nádherná a návštěvu si zaslouží. Například údolí řeky Rokytné. Výhodou pro Vás může být i to, že není tak striktně chráněno jako Podyjí a budete moc chodit i mimo značené trasy a podobně.

NP České Švýcarsko – Pro rodiny s dětmi připravila Správa NP České Švýcarsko několik aktivit v přírodě. V okolí Vysoké Lípy můžete navštívit naučnou stezku Česká silnice a během její prohlídky si zahrát hledačku za pokladem na téma historie zdejšího území. Na Mezní Louce se na interaktivní a naučné Rysí stezce se zábavnou formou seznámíte se zajímavostmi národního parku. Malebné Kyjovské údolí u Krásné Lípy Vám pro změnu na malém okruhu nabídne chrakteristický ráz pískovcových oblastí s vyhlídkami, hrádkem a údolím říčky Křinice. K prohlídce tohoto okruhu si můžete stáhnout průvodce pro rodiče s dětmi. Během návštěvy národního parku je třeba v současné době dbát na bezpečnost a sledovat možné uzávěry cest z důvodu poškození lesních porostů kůrovcovou kalamitou.

Desatero veselého cestovatele:

 

  1. Zkontrolujte si aktuální dostupnost a případnou otvírací dobu Vašeho cíle.
  2. Nezapomeňte se dobře nasnídat a zabalit svačinku, abyste cestou zvládli všechno, co Vás čeká. Hladový turista je mrzutý turista. Když si do batohu přihodíte také GRANKO kakaové mléko, uvidíte, jak Vám přijde cestou k chuti.
  3. Ostrouhaná tužka, nabitý telefon nebo foťák Vám pomůžou zachovat ty nejlepší vzpomínky.
  4. Na horách si počasí dělá, co se mu zachce. Ale v puntíkaté pláštěnce Vás žádné jeho vrtochy nerozhodí.
  5. Sluneční brýle, kšiltovka a opalovací krém k výletům patří stejně jako puntíkatý hrnek ke kakau.
  6. Jít po směrovkách je dobrodružství, ale mít mapu v záloze je taky fajn.
  7. Pro pěšáky i cyklisty platí v národních parcích pravidlo, že je potřeba dodržovat návštěvní řád. Hlavně v klidovém území národního parku nechodit mimo značené cesty a v celém národním parku na kole jezdit jen po cyklotrasách.
  8. Rozhlížejte se pořádně kolem sebe, ať Vám cestou nic neunikne.
  9. Správný cestovatel se obléká jako cibule. 3 tenčí vrstvy Vás zahřejí líp než 1 pořádný svetr. Navíc je budete moct ubírat a přidávat podle potřeby.
  10. Dobré boty jsou základ dobrého výletu. Zkontrolujte si před cestou jejich stav, ať Vás cestou nepřekvapí.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Pokud se chcete inspirovat, kam na výlet s dětmi, můžete využít GRANKO cestovatelský deník. Najdete v něm 40 tipů na cesty všeho druhu se spoustou zajímavostí z české a slovenské přírody, ale i třeba pohádková místa a nápady, jak si to tam užít a pěkně si všechno poznamenat. A pokud si chcete zaznamenávat zážitky s divočinou po celý rok, můžete si založit i vlastní velký deník do divočiny.

 

NA KOLE

Vydejte se na výlet na kole. Když zvolíte přiměřený terén, délku trasy a rychlost, užijete si cestou hodně zábavy a poznáte kus přírody. Kolo je ekologický dopravní prostředek, po výletu tudíž můžete mít dobrý pocit, že jste udělali něco pro přírodu i pro svoji fyzickou kondici.

Jak naplánovat cyklovýlet ke spokojenosti všech i přírody?

 

  1. Lákavý cíl – Vyberte si pěkné místo na piknik nebo kiosek, kde na Vás bude čekat něco na zub nebo zkuste geocatching na kole. Najděte i nějaká místa cestou ideální pro zastávku. Když pojedete s dětmi, zkombinujte jízdu, hraní a objevování, aby je to bavilo. Nejen děti mají rády pestrost. Cílem může být i cesta samotná. Pokud nepatříte k těm, kteří rádi šlápnou do pedálů a nechají se překvapit, můžete využít některou z mnoha možností plánování tras – třeba Šlappeto.cz nebo Nakole.cz.
  2. Nepřeceňte síly – Aby to byla zábava pro všechny, přizpůsobte trasu i tempo vždy nejslabšímu.
  3. Vyrazte včas – K samotné trase přičtěte i přestávky. Určitě se budete chtít někde zdržet a budete klidnější, když špatně odbočíte, nebo se Vám bude líbit jet jinudy.
  4. Dělejte si přestávky – Zpestřete si cestu pohledem do krajiny, návštěvou zajímavého místa, koupáním nebo prostě jen občerstvením. Pro děti můžete mít připravené jednoduché hry.
  5. Vybavte se – Vezměte si vhodné oblečení, dostatek pití a něco dobrého k jídlu. Vychutnejte si svačinku z vlastnoručně vyrobených ekologických voskovaných ubrousků.
  6. Myslete na přírodu – Nenechte po svém výletě žádné stopy. Jezděte po cestách a vyhněte se přejíždění kořenů stromů. Může to být lákavé, ale stromům se to líbit nebude. Adrenalin si můžete užít v bike parku. Po každém zastavení se přesvědčte, že po Vás na místě nic nezbylo. Zvířata se bez odpadků rádi obejdou.
Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Pokud máte malé děti, co si na kole rádi jen tak jezdí, zkuste nastartovat jejich fantazii. Vyrobte si z kartonu třeba koňské hlavy. Přidělejte je na kola a děti už se postarají o to, aby si představili, že běží na koni prérií, stopují lupiče, kteří přepadli dostavník nebo cokoliv jiného.

 

VÝLET NA EKOFARMU

Zažijte návrat k přírodě a poznejte, jak si dříve běžně lidé vyráběli třeba domácí tvaroh nebo sýr a jak se staraly o své zemědělství a zvířata, nemuseli nic z daleka dovážet a dokázali být soběstační. Vyrazte na výlet na ekofarmu. Přesvědčíte se na vlastní kůži, jak vypadá ekologický způsob hospodaření a co všechno nám příroda dokáže poskytnout, když se o ni budeme dobře starat. Ochutnejte čerstvé a zdravé potraviny přímo na místě jejich vzniku. Strávíte příjemný den, dozvíte se spoustu nových věcí. Děti poznají hospodářská zvířata a jejich život zblízka a budou nadšené.

Pokud si chcete vyzkoušet péči o hospodářská zvířata nebo práci na poli, můžete na některých farmách zůstat i několik dní v rámci dobrovolnictví a přiložit ruku k dílu. Bude to od Vás vyžadovat opravdu plné nasazení, ale ten pocit a zkušenost bude stát za to. Co může být lepšího než vlastnoručně vyrobený jogurt s Grankem 😊 z mléka od krávy, o kterou jste se starali!

V České republice je 4 706 ekofarem (Registru ekologických podnikatelů) nejvíce jich je v Jihočeském kraji, takže se Vám určitě podaří najít nějakou ve svém okolí. S hledáním Vám může pomoct web Kudy z nudy. Když vyrazíte na ekofarmu v září, můžete výlet spojit s oslavou Měsíce biopotravin.

Ekofarmu dětem můžete přiblížit pomocí videa na ČT Déčko. Kromě ekofarem jsou přírodě blízké taky přírodní zahrady. I do těch je zajímavé se podívat. Najít si ji můžete také v seznamu podle krajů a vybrat si tu nejbližší.

Owl with Dots

Moudrá sova radí:
Zachutnala Vám na farmě čerstvá zelenina? Zkuste si najít ve svém okolí svého zemědělce. Třeba v síti KPZ – Komunitou podporovaného zemědělství. Zajistíte si pravidelnou dodávku čerstvých místních potravin a zemědělci jistotu odbytu a spravedlivé ocenění jeho práce. Budete vědět, jakým způsobem byla zelenina vypěstovaná.

 

KOUPÁNÍ V PŘÍRODĚ

Koupání v přírodě je zážitkem samo o sobě. K přírodnímu osvěžení nepotřebujete ale hned celý rybník. Skvělou zábavu Vám poskytne i potok nebo studánka. Zabalte si plavky a ručník a vyrazte na výpravu! Cestou můžete objevovat, kde všude je v přírodě voda a přemýšlet, co by se dalo dělat pro její lepší zadržení a udržení čistoty.

  • Brouzdání – Můžete vyzkoušet téměř kdekoliv, kde teče alespoň malý potůček. Procházka ve vodě Vás osvěží a má i své terapeutické účinky, jak se můžete dočíst v dalším tipu o chození naboso..
  • Cákání – Najděte si v potoce místo, kde se můžeme i lehce ponořit a osvěžit tělo. Například tam, kde meandr vytvořil malou zátočinu. Pro rychlé osvěžení je nejefektivnější ponořit do chladné vody nohy po kotníky a předloktí rukou.
  • Plavání – K létu rozhodně patří koupání v přírodě. Vyrazte ozkoušet jaké to je zaplavat si mimo chlorovaný bazén. Vyzkoušejte, jak se plave v rybníku nebo pískovně. Kvalitu vody v přírodních koupalištích si můžete ověřit na webu příslušné krajské hygienické stanice. Před výletem si můžete pustit krátké edukativní video od ČT, jaký je rozdíl mezi rybníkem a jezerem. U vody pak pozorujte život na březích i ve vodě. Jaké rostliny a živočichy vidíte? Dětem a někdy i sobě se hodí připomenout neskákat tam, kde to neznáte a při plavání na hloubce nepřecenit své síly.

Moudrá sova radí:
Druhou červencovou neděli (11. července) si můžete společně s ostatními lidmi v mnoha evropských zemích připomenout Evropský den koupání v řekách společným koupáním a piknikem u vody.

 

PŘESPÁNÍ VENKU

Zažijte noc venku! Přespání v přírodě, ideálně i pod širákem, si můžete vyzkoušet kdykoliv, bez nákladů a nutné rezervace. Stačí jen vybrat vhodné místo, kde je kempování povolené a neuškodí přírodě. Pro začátek můžete zůstat i na zahradě nebo dokonce na terase Vašeho bytu. I tak bude tato noc pro Vaše děti legendární!

  • Zvykání na tmu – Když zůstanete venku s dětmi, je vhodné začít postupně. Samotná tma děti většinou nestraší. Spíš se děsí svých představ, které se jim v hlavě rozehrají. Často je to tím, že děti nemají mnoho příležitostí, jak a kdy se s tmou seznámit. Téměř na každém kroku je dnes světlo. Proto se hodí na začátek si udělat noční procházku s baterkou, pak bez baterky při měsíčku. Nebo jen sedět a pozorovat noční oblohu plnou hvězd a ticha. Pomůže, když si řeknete, co se za zvuky přírody skrývá. Houkání z lesa přestane být děsivé, když víte, že je to sova.
  • Nocování venku – Stačí kousek rovné trávy na zahradě, karimatka a spacák nebo matrace a peřina. Pokud poletuje hodně komárů, můžete se schovat pod lehkou moskytiéru. Umožní Vám pozorovat oblohu, poslouchat zvuky, ale neochudí Vás o vůně noci. Pouze dodá komfort a bezpečí. Můžete si s sebou vzít i oblíbenou knihu a číst při baterce nebo si vyprávět příběhy. Nejkrásnější jsou však rána, kdy vás budí první sluneční paprsky.

Zpestřete si přepsání venku hrami pro děti: 

  • Noční stínové divadlo – Krátká veselá hra. Stačí prostěradlo přes šňůru, silná baterka, herci a pár diváků. Stínové divadlo může začít.
  • V noci to venku žije – Když už máte venku prostěradlo a baterku, hodí se pozorovat kdo tu venku poletuje. Uvidíte mnoho poletujícího hmyzu, možná i netopýra.

Moudrá sova radí:
Pokud jste v přírodě, a ne na svém pozemku, opravdu si ověřte, kde a jak lze stanovat a přenocovat venku. Jsou místa, kde můžete rušit noční život chráněných druhů, kde můžete nechtěně pošlapat rostlinky či narušit půdu, tam se přenocování nehodí. Navést, kde se smí stanovat, Vás může tento článek.